Odstranění biologického napadení ze stavebních prvků
Na obvodových pláštích budov, zejména na zateplovacích systémech, na zámkových dlažbách, plotech z betonových tvárnic se vlivem nepříznivých klimatických podmínek (vysoká vlhkost, nedostatek slunečního svitu, atd.) vytvoří kolonie plísní, řas či mechů. Tyto kolonie se živí organickými látkami obsaženými na povrchu.
Soužití takovýchto kolonií plísní, řas, atd. s lidmi však lidskému zdraví příliš neprospívá. Proto je zapotřebí se účinně takovýchto defektů zbavit. Postupů jak vyčistit fasádu se nabízí hned několik, ale ne všechny jsou použitelné v praxi. Pro maximální účinek je nutné použít velmi vysokého tlaku vody, který však může působit destrukčně ať už na zateplovací systém nebo na erozí napadený betonový povrch.
Je tedy nutné použití účinné chemie Čistý povrch, která je schopna uvolnit „kořínky“ plísní, řas či mechů, a ty se následně omyjí proudem vody při nízkém tlaku, aby nedošlo k porušení podkladu. Chcete-li eliminovat, aby se Vám řasy plísně objevily znovu, naneste na očištěný podklad Voděodolný povrch, což je reaktivní hydrofobizační primer určený pro konsolidaci a vodoodpudivé úpravy stavebních materiálů. Takto ošetřený povrch je velice odolný vůči působení vodného prostředí při minimálním poklesu difuzity. Dále vede k omezení projevu biotického napadení ošetřeného materiálu.
Při opravé fasády a zateplovacích systému je nutné po očištění zvážit, zda-li už nedošlo k nenavrátným poškozením a není nutné aplikovat nový nátěr určenými fasádními nátěrovými hmotami. Aplikovat následně pro zvýšení ochranného účinku Voděodolný povrch je možné.
Takovéto systémové odstranění napadení řasou je rychlé, zvládutelné i pro zručného domácího kutila a životnost provedení je nejméně 5 let. Po skončení životnosti je nutné obnovit jen nátěr Voděodolného povrchu.